شرایط و مدارک لازم اخذ رتبه مشاور در سال ۱۳۹۹، هزینه رتبه مشاور

راهنمای اخذ رتبه مشاور

 

همان طور که مطلع هستید اخذ رتبه مشاور یکی از پروسه هایی است که هر شرکت مشاوره ای می بایست اقدام کند. در حال حاضر تنها معیار سنجش و انتخاب شرکت های مشاوره ای، همین رتبه مشاور است و اگر شرکتی بتواند به نسبت رقیبان خود گرید مشاور بهتری را کسب کند شرایط بسیار ایده آلی را در جهت دریافت پروژه های بزرگ دارد.

در حال حاضر معیار مشاورینی که کار خدماتی انجام می دهند رتبه بندی است. اخذ رتبه مشاور یکی از گزینه های مطلوب در جهت پیشرفت و رشد کیفی و کمی خدمات مشاورین است تا شرکت های دولتی و خصوصی بتوانند با خیالی آسوده سفارشات خود را واگذار کنند.

معمولا شرکت هایی که نقش پشتیبانی و پیگیری فنی را در زمینه های مدیریتی و کیفیتی بر عهده دارند و می توانند نقش اجرایی را در پروژه های عمرانی و تجاری بر عهده داشته باشند، در حالت کلی شرکت مشاوره ای به عنوان یک شرکت واسطه میان پیمانکار و کارفرما می شناسیم و به همین دلیل سطح توانمندی و رزومه چنین شرکتی از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، از این روی یک معیار کلی را برای این شرکت های مشاوره ای به اسم اخذ رتبه بندی در نظر گرفته اند که شرکت های مشاوره ای می بایست نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

 

اخذ رتبه مشاور
اخذ رتبه مشاور

 

مدارک مورد نیاز اخذ رتبه مشاور

 

مسلما دریافت رتبه بندی خالی از نکات نیست و ما در این مقاله می خواهیم به مدارک لازم جهت اخذ رتبه مشاور توجه کنیم .اولین نکته این است که نهاد ریاست جمهوری توجه ویژه ای به مدارک تحصیلی مهندسینی که در شرکت در حال فعالیت هستند توجه می کند، به همین دلیل لازم است که حداقل یک یا چند مهندس با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و یا دکتری در سیستم کاری شما حضور داشته باشند. این قضیه می تواند در افزایش این رتبه بندی تاثیر زیادی داشته باشد.

اما دومین نکته در مدارک لازم جهت اخذ رتبه مشاور این است که اگر تا کنون پروژه ای کار کرده اید که آن را به بهترین شکل انجام داده اید و مشتری از شما راضی بوده است را ثبت کنید و به نهاد ریاست جمهوری اعلام کنید. بهترآن است  از شرکتی که برای آن کار کرده اید یک رسید با مهر و امضای شرکت دریافت کنید تا بتوانید این رسید را پیوست پرونده خود در اخذ رتبه مشاور کنید. مسلما هر چقدر میزان قراردادهای موفق که با شرکت های مختلف بسته اید بیشتر باشد می تواند امتیاز بیش تری را برای شما به همراه آورد.

اگر در آزمون های سراسری و معتبر امتیاز خوبی را کسب کرده اید می تواند در افزایش این رتبه بندی تاثیر بگذارد. کسب رتبه برتر در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری را می توانید پیوست پرونده خود کنید. هم چنین کسب رتبه در المپیادهای علمی نیز می تواند در افزایش این رتبه بندی تاثیر زیادی داشته باشد.

اما آخرین نکته داشتن مقالات علمی در مجلات بین المللی است که می تواند تاثیر بسیار زیادی را در اخذ رتبه مشاور داشته باشد، پس اگر می خواهید نیروی مهندس خود را استخدام کنید قبل از هر چیزی سوابق علمی و عملی وی را مورد سنجش قرار دهید تا بتوانید در آینده ای نزدیک از این سوابق علمی مناسب در رتبه بندی شرکت مشاوره ای خود نهایت استفاده و بهره را ببرید.

 

شرایط لازم اخذ رتبه مهندسین مشاور

 

بر اساس استاندارد های مورد نظر هر شرکت می تواند درخواست رتبه بندی شرکت را ارائه کند، اما این که در این معیار چه رتبه ای را کسب می کنید بستگی به نظر کارشناسان و بازرسین ویژه در این زمینه را دارد.دو مورد از اهمیت ویژه ای در بالا بردن این رتبه بندی تاثیر دارد. مبحث اول میزان توانایی فنی و ویژگی های کیفی شرکت مشاوره ای در این زمینه است و این که چقدر مشتریان قبلی از کار ما رضایت داشته اند. به نوعی می توان گفت سنجش معیار برای اخذ رتبه بندی یک شرکت مشاوره ای، رزومه آن شرکت در گذشته است.

اما مورد دوم توانایی های مالی و سرمایه ای شرکت در جهت پیش بردن اهداف مشاوره ای است و این که چقدر شرکت توانسته خود را به استاندارد های مورد نظر در این زمینه نزدیک کند.به غیر از این دو مورد قضیه های دیگری نیز در این رتبه بندی تاثیر دارد، از این موارد می توان به گواهینامه های مدیریتی و کیفیتی اشاره کرد که تاثیر زیادی در اخذ رتبه مشاور دارد

 

مراحل رتبه مشاور

 

شرایط به گونه ای پیش رفته است که بعد از ثبت شرکت هر شرکت مشاوره ای در هر زمینه فعالیتی می بایست نسبت به رتبه مشاور اقدام کند. اگر مدیری قصد دریافت پروژه های مختلف و بزرگ را از ارگان رسمی و دولتی دارد، می بایست نسبت به اخذ رتبه مشاور خود اقدام کند.اما از دیگر مزیت های مربوط به این کار، معیار سنجش دقیق شرکت های مشاوره ای است که این کار را برای تمامی مشتریان ساده می کند. این رتبه بندی فضای رقابتی بسیار سالم را در میان شرکت های مشاوره ای ایجاد می کند و هم چنین باعث می شود که کیفیت کار و خدمات خود را به مراتب بیش تر کنند تا بتوانند در معیار رتبه بندی بالاترین امتیاز را کسب نمایند.

اما یکی دیگر از مزیت های بسیار مهم در ارتباط با این رتبه بندی مبحث نزدیک شدن خدمات شرکت های مشاوره ای به استاندارد مورد نظر است. مسلما این رتبه بندی بر اساس استاندارد ی شکل گرفته است و هر سازمانی می بایست خود را به این استاندارد های مورد نظر نزدیک کند تا بتواند به بهترین شکل ممکن کارهای مشاوره ای خود را پیش ببرد.

در حال حاضر برای شرکت در مناقصات اخذ رتبه مشاور یک الزام به حساب می آید. اخذ رتبه بندی شرکت های مشاوره ای توسط نهاد ریاست جمهوری صورت می گیرد به همین دلیل در این راستا با دقت کامل و به شکل صادقانه رتبه بندی شرکت های مشاوره ای صورت می گیرد و بر اساس توانایی های فنی و مالی یک شرکت، این رتبه بندی انجام می گیرد.

 

رتبه بندی مشاوران
رتبه بندی مشاوران

 

رتبه بندی مشاوران

 

اگر بخواهیم امتیازدهی شرکت های مشاوره ای را تقسیم بندی کنیم باید آن را در ۳ بخش لحاظ کنیم. امتیاز شماره ۱ و ۲ و ۳ این رتبه بندی مشاوران را تشکیل می دهند و امتیاز شماره ۱ بالاترین نمره و شماره ۳ پایین ترین نمره را نشان می دهد. شرکت های مشاوره ای باید به این نکته توجه داشته باشند که همواره سعی در کسب بالاترین رتبه بندی مشاوران را داشته باشند تا بتوانند شانس خود را برای گرفتن پروژه ها و مناقصات بزرگ بیشتر کنند.

دنیای امروز دنیای رقابت است و هر شخص و یا سازمانی که به این رقابت وارد نشود مسلما هیچ پیشرفتی نخواهد داشت، رتبه بندی مشاوران  یکی از گزینه های مطلوب و مناسب برای قرار گرفتن در این رقابت است و همان طور که در بالا اشاره کردیم با استفاده از این ویژگی، شرکت های مشاوره ای می توانند سطح کیفی و کمی خدمات خود را نسبت به گذشته بسیار بیش تر کنند.اگر شرکتی بخواهد بالاترین رتبه بندی مشاوران یا همان امتیاز ۱ گرید شرکت های مشاور را کسب کند باید بیشترین امتیاز را در بین این ۴ گزینه به دست آورد.

 

گرید شرکت های مشاور

 

  • بررسی سوابق کاری شرکت در ۱۵ سال اخیر و این که چقدر توانسته است به انتظارات و نیازهای مشتریان پاسخ مناسب دهد. ( هر چقدر این گزینه به سمت ایده آل میل کند شرکت می تواند در این گزینه امتیاز زیادی را به دست آورد.)
  • مهارت فنی و اجرایی یک شرکت در چه حدی قرار گرفته. برای پاسخ دادن به این سوال می توان نظرات مشتریان قبلی شرکت را جویا شد و این که آیا سازمان توانسته است در این زمینه مهارت خود را به رخ بکشد.
  • نیروی کاری که در شرکت به استخدام درآمده اند یکی از مهم ترین گزینه ها برای اخذ رتبه مشاور و گرید شرکت های مشاور هر چقدر این افراد از درجه تحصیلی و علمی بیش تری برخوردار باشند و هر چقدر توانایی عملی آن ها در زمینه کاری مورد بالا باشد، مسلما امتیاز بیش تری برای این گزینه لحاظ خواهد شد.
  • شاید گزینه ای که بسیاری از مدیران در زمینه مشاوره ای بدان بی توجه هستند درست کردن ساختار مدیریتی و کیفیتی در خود سیستم شرکت است. متاسفانه بسیاری از شرکت های مشاوره ای در ایران تنها به فکر اجرایی کردن مهارت های علمی وعملی خود برای شرکت های مختلف در پروژه های گوناگون هستند و هیچ توجهی به ساختار مدیریتی خود ندارند. بهترین حالت این است که استانداردهای بین المللی مدیریتی و کیفیتی را در سیستم خود اجراء کنند، هم چون استاندارد ایزو ۹۰۰۱ . دریافت گواهینامه مربوط به این استاندارد که از اعتبار جهانی برخوردار است می تواند رتبه بندی شرکت را بسیار بیش تر از قبل کند و اخذ رتبه مشاور را ساده تر کند.

 

مدارک لازم جهت اخذ رتبه مشاور
مدارک لازم جهت اخذ رتبه مشاور

 

اخذ گرید مشاور

 

  • اما قرار دادهای که یک شرکت مشاوره ای قبلا بسته است یکی دیگر از معیارهای سنجش اخذ گرید مشاور است. نهاد ریاست جمهوری برای این گزینه به ازای مبلغ یک میلیون تومان، یک امتیاز درنظر گرفته است. پس اگر شما یک شرکت مشاوره ای هستید و تا کنون برای اخذ گرید مشاور اقدامی انجام نداده اید بهتر است از همین الان سوابق خدمات خود را جمع آوری کنید چون در موقع ضروری به آن احتیاج پیدا خواهید کرد.

مهم ترین سوال و دغدغه اصلی مدیران شرکت های مشاوره ای این قضیه است که دقیقا چه زمانی می توان برای اخذ این رتبه بندی اقدام کرد. در حالت کلی گزینه رتبه بندی شرکت یکی از مهم ترین موارد برای باقی ماندن شرکت مشاوره ای در عرصه رقابت امروزی است. با استفاده از این رتبه بندی می توانید نظر بسیاری از سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ را به سمت خود جذب کنید و اگر شرکت شما فاقد اخذ رتبه مشاور باشد مسلما بسیاری از فرصت های ایده آل را از  دست خواهید داد. پیشنهاد می شود که حتما بعد از ثبت شرکت نسبت به اخذ این رتبه بندی اقدام کنید تا بتوانید در همان گام اول به شکل کاملا مقتدرانه پا به عرصه رقابت بگذارید.

 

رتبه بندی شرکت های مهندسین مشاور

 

همان طور که اشاره کردیم مهم ترین فاکتورهایی که در این زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است توانایی فنی و مالی شرکت است. توانایی فنی یک شرکت را می توان در سابقه رتبه بندی مهندسین مشاور ، میزان تحصیلات و رزومه آن ها خلاصه کرد.هم چنین برای توانایی مالی یک شرکت می توان از سیستم حسابداری یک شرکت، به میزان اظهارنامه مالیاتی شرکت و تغییرات شرکت و هم چنین جدول سود و زیان آن دسترسی پیدا کرد تا به ساده ترین شکل ممکن بتوان این رتبه بندی شرکت را در ارتباط با شرکت مورد نظر اجراء کرد.

اگر بخواهیم رتبه بندی شرکت های مهندسین مشاور را تقسیم بندی کنیم، باید آن را به سه دسته کلی بخش بندی کرد. شرکت های فنی و مهندسی، شرکت های مدیریتی و شرکت های اقتصادی.شرکت های مدیریتی را می توان به مدیریت و برنامه ریزی پروژه بخش بندی کرد.شرکت های مالی و اقتصادی را می توان به شرکت هایی تقسیم بندی کرد که بحث هزینه یابی کیفیت و یا خدمات کلی در ارتباط با سود و زیان شرکت های مختلف را انجام می دهند، تمام خدمات مربوط به بخش حسابداری مربوط به این شرکت هاست.

اما شرکت های فنی و مهندسی که خود به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند و بیشتر کار نظارت و اجرایی کردن پروژه های مختلف را در زمینه های تجاری و مسکونی بر عهده دارند.

 

برای راهنمایی و مشاوره تخصصی رایگان اخذ رتبه مشاور ، رتبه مشاور ، رتبه بندی مشاوران با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان