افزایش سرمایه شرکت

 

افزایش سرمایه
افزایش سرمایه

 

افزایش سرمایه

 

اگر یک شرکت می خواهد درآمد بیشتری داشته باشد و به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهد نیاز به سرمایه بیشتری خواهد داشت. افزایش سرمایه می تواند موجب بهبود عملکرد شرکت شود و بهره وری آن را بالا ببرد.

افزایش سرمایه عامل رسیدن به سود بیشتر است و سود بیشتر همان چیزی است که سهامداران برای دستیابی به آن، سرمایه گذاری کرده اند.

 

افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده

وقتی که افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده انجام می شود باید لیستی از بستانکاران که مطالبات حال شده آن ها تبدیل به سهام شده برای اداره ثبت شرکت ها ارسال شود.

 

بهترین نوع افزایش سرمایه

نمی توان گفت که بهترین نوع افزایش سرمایه برای شرکت ها کدام است. هرکدام از روش های افزایش سرمایه مزایای مختص به خود را دارد.

 

روش های افزایش سرمایه

روش های مختلفی برای افزایش سرمایه وجود دارد. روش آورده نقدی، مطالبات حال شده، سود انباشته، صرف سهام و تجدید ارزیابی دارایی ها، روش های بیشتر کردن سرمایه شرکت ها هستند.

 

مراحل افزایش سرمایه

شرکت های سهامی خاص برای افزایش سرمایه حتما باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل دهند. برای تشکیل مجمع، مدیران شرکت باید سهامداران را دعوت کنند و این کار با انتشار آگهی در روزنامه کثیر الانتشار انجام می پذیرد. این ها بخشی از مراحل بیشتر کردن سرمایه شرکتهای سهامی خاص است.

 

افزایش سرمایه از محل سود انباشته
افزایش سرمایه از محل سود انباشته

 

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

 

شرکت های سهامی در صورتی که مقداری از سود شرکت را که در پایان سال مالی بدست می آید بین سهامداران تقسیم نکنند و نزد خود نگه دارند می توانند با آن برای افزایش سرمایه شرکت اقدام نمایند. به این کار، افزایش سرمایه از محل سود انباشته می گویند. برای اجرای این نوع افزایش سرمایه دیگر نیازی به سرمایه گذاری خارجی نیست و شرکت از منابع مالی خود اقدام به این کار می نماید.

 

روشهای افزایش سرمایه

انتشار سهام جدید از آورده نقدی سهامداران یکی از روش های افزایش سرمایه می باشد.

 

اظهارنامه افزایش سرمایه

برای دریافت متن اظهارنامه افزایش سرمایه شرکت می توانید به وبسایت اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری مراجعه نمایید.

 

صورتجلسه افزایش سرمایه

مدیران شرکت یک ماه پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مهلت دارند تا صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت را برای اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایند. در غیر اینصورت روند بیشتر کردن سرمایه شرکت با مشکل مواجه خواهد شد.

 

ثبت افزایش سرمایه

ثبت افزایش سرمایه شرکت با انتشار آگهی رسمی آن، تکمیل می شود. بنابراین لازم است تا در زمان مقرر نسبت به انتشار آگهی افزایش سرمایه در روزنامه رسمی اقدام نمایید.

 

ثبت حسابداری افزایش سرمایه

یکی از مراحل افزایش سرمایه ، ثبت حسابداری افزایش سرمایه است. این کار باید توسط حسابداران شرکت و به طور دقیق و اصولی انجام شود.

 

افزایش سرمایه از آورده نقدی
افزایش سرمایه از آورده نقدی

 

افزایش سرمایه از آورده نقدی

 

آورده نقدی یکی از راه های افزایش سرمایه است. به این صورت که سهامداران منابع مالی نقدی جدیدی وارد شرکت می کنند. افزایش سرمایه از آورده نقدی هنگامی پیشنهاد می شود که سود انباشته برای افزایش سرمایه مورد نظر کافی نباشد.

 

افزایش سرمایه از آورده نقدی

اولویت خرید سهام جدید در روش افزایش سرمایه از آورده نقدی با سهامداران کنونی شرکت است. برای اینکار، شرکت نسبت به فروش حق تقدم سهام جدید به آن ها اقدام می نماید.

 

افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص
افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

شرکت های سهامی خاص برای اینکه بتوانند از محل صدور سهام جدید و بالا بردن مبلغ اسمی سهام افزایش سرمایه بدهند باید سرمایه قبلی خود را به طور کامل تامین کرده باشند. افزایش سرمایه ، شرکت سهامی خاص بدون پرداخت کامل سرمایه قبلی شرکت امکان پذیر نیست.

 

افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص برای افزایش سرمایه می توانند از دو روش آورده نقدی و غیر نقدی استفاده کنند. افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص با این دو روش می تواند منجر به انتشار سهام جدید یا بالا رفتن مبلغ اسمی سهام شود.

 

دلایل افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

دلایل مختلفی برای افزایش سرمایه در شرکت های مختلف وجود دارد. یکی از دلایل بیشتر کردن سرمایه شرکتهای سهامی خاص، تجدید ارزیابی دارایی ها آن است.

 

مراحل افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

از مراحل بیشتر کردن سرمایه شرکتهای سهامی خاص می توان به تنظیم اظهارنامه افزایش سرمایه اشاره نمود. این اظهارنامه به همراه دیگر مدارک مورد نیاز برای اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود.

 

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه شرکتهای سهامی خاص باید با دقت انجام شود. هر گونه اشتباه در تنظیم این صورتجلسه روند بیشتر کردن سرمایه شرکت را با مشکل مواجه خواهد نمود.

 

افزایش سرمایه شرکت
افزایش سرمایه شرکت

 

افزایش سرمایه شرکت

 

هنگامی که شرکتی تصمیم به افزایش سرمایه می گیرد باید سهامداران و شرکای خود را به مجمع عمومی فوق العاده دعوت نماید. در این مجمع افزایش سرمایه شرکت تصویب می گردد و حداکثر  ۵ سال برای اجرای افزایش سرمایه به مدیران شرکت مهلت داده می شود.

 

افزایش سرمایه شرکت ها

مصوبات مربوط به بیشتر کردن سرمایه شرکت که در مجمع عمومی فوق العاده به تصویب رسیده باید توسط هیئت مدیره شرکت در زمان تعیین شده اجرا شود.سرمایه شرکت در هنگام تاسیس، از آورده نقدی و غیر نقدی موسسین تامین می شود.

 

مراحل افزایش سرمایه شرکت

در اساسنامه، مراحل افزایش سرمایه شرکت مشخص شده است. با مراجعه به آن می توانید از روند بیشتر کردن سرمایه شرکت خود اطلاعات بیشتری بدست آورید.

 

مالیات افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

شرکت ها موظف هستند تا پس از افزایش سرمایه مالیات آن را به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز نمایند. میزان مالیات افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود، نیم در هزار سهم الشرکه است.

 

افزایش سرمایه چیست
افزایش سرمایه چیست

 

افزایش سرمایه چیست

 

اگر به دنبال پاسخ سوال افزایش سرمایه چیست می گردید لازم به ذکر است که هدف از افزایش سرمایه بالا بردن توان شرکت برای گسترش و افزایش بهره وری فعالیت های خود است. افزایش سرمایه می تواند شرکت را از رقبای خود پیش بیندازد و ساختار مالی شرکت را اصلاح کند. راه های مختلفی برای افزایش سرمایه وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

 

راه های افزایش سرمایه

اگر می خواهید در مورد راه های بیشتر کردن سرمایه شرکت بیشتر بدانید بهتر است با افراد و موسساتی که در این زمینه تجربه و سابقه کافی دارند مشورت کنید.

 

افزایش سرمایه یعنی چه

افزایش سرمایه یعنی چه ؟ ممکن است این سوال برای افرادی که می خواهند شرکتی تاسیس کنند پیش بیاید. منظور از افزایش سرمایه، وارد نمودن منابع نقدی و غیر نقدی جدید به شرکت برای توسعه و گسترش فعالیت های آن است.برای کاهش هزینه های مالی شرکت می توان نسبت به افزایش سرمایه از محل مطالبات اقدام نمود.

 

نحوه افزایش سرمایه

همانطور که گفتیم روش های مختلفی برای بیشتر کردن سرمایه شرکتها وجود دارد. شرکت ها با توجه به شرایط و ظرفیتی که دارند یکی از این روش ها را انتخاب می کنند. نحوه افزایش سرمایه برای هر کدام از این روش های متفاوت است و نیاز به آگاهی و تجربه کافی دارد. پس قبل از هر گونه اقدامی در این زمینه با افراد مطلع و با تجربه مشورت کنید.

 

نمونه صورتجلسه افزایش سرمایه

اگر به دنبال نمونه صورتجلسه افزایش سرمایه می گردید، اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری، در وبسایت خود، نمونه صورتجلسات مختلف را در دسترس عموم قرار داده است. با مراجعه به این سایت می توانید نمونه های مورد نیاز خود را دانلود کنید.

 

آگهی افزایش سرمایه

انتشار آگهی افزایش سرمایه پس از تایید مدارک مربوط به آن در اداره ثبت شرکتها الزامی است.

 

5/5 - (3 امتیاز)
مشاوره رایگان