راهنمای مراحل تمدید رتبه ، مدارک مورد نیاز برای تمدید رتبه شرکت

 

تمدید رتبه
تمدید رتبه شرکت

 

تمدید رتبه

 

اگر شرکت ها فعالیت گسترده ای انجام نداده باشند نمی توانند رتبه خود را ارتقاء دهند. بر همین اساس نیاز است که برای تمدید رتبه اقدام نمایند تا بتوانند فعالیت قبلی شان را بدون مشکل انجام دهند. هر یک از شرکت ها قادر هستند که پیش از انقضاء رتبه بندی که برایشان انجام شده است، برای تمدید کردن رتبه اقدام نمایند. آنها پیش از اینکه رتبه فعالی شان را از دست بدهند باید برای تمدید کردن رتبه تلاش کنند. یکی از مهمترین مواردی که در مورد تمدید کردن رتبه اهمیت زیادی دارد این است که، باید بر اساس آیین نامه ها و رویه های خاصی انجام شود. شرکت ها نمی توانند شرایط و مراحلی که مربوط به ۴ سال قبل بوده است را اجرا کنند.

 

شرایط تمدید رتبه شرکت

 

اگر شرکت ها زمانی که دارای اعتبار بوده اند فعالیت کرده باشند می‌ توانند برای تمدید کردن رتبه اقدام کنند. تمدید کردن رتبه برای این نمونه از شرکت ها به مراتب آسان تر از شرکت های دیگر می باشد. آنها می‌ توانند با نفرات فعلی که در شرکت حضور دارند برای تمدید کردن رتبه اقدام کنند. اما اگر در طول اعتبار رتبه، شرکت فعال نباشد و تخصصی به غیر از تخصص خودش را انجام دهد شرایط تمدید برای آن شرکت وجود ندارد. به همین دلیل باید افرادی که امتیاز آور جدید هستند برای تمدید نمودن رتبه معرفی شوند.

 به طور معمول سازمان برنامه و بودجه کشور به هر یک از شرکت هایی که از قبل اخذ رتبه پیمانکار را انجام داده اند و از امتیازشان استفاده نمی کنند سریعتر رتبه می دهد. برای ارتقاء رتبه زمان اعتبار فعلی، اگر انعقاد قرارداد انجام می شود مشخصات قرارداد باید در سامانه درج گردد. تا پایان یافتن اعتبار مشکلی در مورد اثبات کردن فعالیت شرکت وجود ندارد. قوانینی که در شرکت وجود دارند حدود سه ماه برای ثبت کردن مشخصات هر یک از قراردادها دایر هستند. در این مدت زمان این قوانین به هیچ عنوان تغییر پیدا نمی کنند.

 

شرایط تمدید رتبه شرکت
شرایط تمدید رتبه شرکت

 

اعتبار گواهی که صادر می شود چقدر است ؟

گواهی مربوط به رتبه پیمانکاری به طور معمول پس از دو سال تمام می شود. بعد از تمام شدن اخذ رتبه در صورتی که شرکت شرایط تمدید رتبه را داشته باشد می تواند جهت تمدید گرید درخواست خود را ارائه دهد. گواهی مربوط به رتبه پیمانکاری تنها در صورتی تایید می گردد که نوع فعالیت و تخصص شرکت به هیچ عنوان تغییر نکند. همچنین شرکت در دو سال اخیر نباید بدون فعالیت باشد. یعنی پروژه هایی که در این شرکت دایر هستند باید به صورت نیمه وقت یا تمام وقت اجرا گردند.

 یکی دیگر از مواردی که در مورد تمدید گواهی رتبه پیمانکاری اهمیت زیادی دارد این است که بیشتر از ۵۰ درصد اعضای شرکت تغییر نکنند. اعضایی که در شرکت حضور دارند باید امتیاز آور باشند. اگر یک یا چند نفر از اعضای شرکت فرق کرده باشند اعضای جدید نیاز است که سابقه تجربی شان شبیه افراد قبلی باشد. تحت شرایطی که بیان کردیم گواهی رتبه پیمانکاری برای شرکت ها تمدید می گردد. اگر شرکت ها نسبت به قبل پیشرفت کنند میزان سرمایه شان افزایش پیدا خواهد کرد.

 

مدارک مورد نیاز برای تمدیدن نمودن رتبه

 

برای تمدید رتبه شرکت نیاز است که مدارک مشخص شده ای ارائه گردد. اعضایی که در هیئت مدیره حضور دارند باید مدرک دانشگاهی شان مربوط به فعالیت شرکت باشد. مدرک تحصیلی شان نباید کمتر از لیسانس باشد. پایان خدمت افرادی که نام بردیم یکی از دیگر مدارکی است که باید تحویل داده شود. مدارکی که مربوط به سوابق بیمه ای است را باید هیئت مدیره به طور کامل تحویل دهد. مدارک ثبت شرکت مانند صورت جلسه، اساسنامه، شرکت نامه، اظهارنامه، تقاضانامه و … باید تحویل داده شود سند.

سند مالکیت و اجاره نامه دفتر باید برای تمدید گواهی رتبه تحویل داده شود. مدارک هویتی هر یک از اعضای هیئت مدیره، پرسنل امتیاز آور و سهام داران از دیگر مدارکی است که باید جهت تمدید کردن رتبه تحویل داده شود. مستنداتی که مربوط به تایید نمودن سوابق کاری هستند نیز باید تایید شوند. تعهد نامه های قانونی، قراردادهایی که مربوط به ۱۵ سال اخیر هستند، اظهارنامه های مالیاتی، سوابق تحصیلی هیئت مدیره، گزارش حسابرسی و … به عنوان دیگر مدارک برای تمدید نمودن رتبه شناخته می شوند.

 

مدارک لازم تمدید رتبه شرکت
مدارک لازم تمدید گرید شرکت

 

چه عواملی روی تمدید رتبه تاثیر دارند ؟

 

به طور کلی بر اساس پایه ای که شرکت روی آن رتبه بندی می شود چهار فاکتور مهم برای تمدید رتبه وجود دارد. توان اجرایی شرکت، توان مالی، توان مدیران و پروژه شاخص به عنوان فاکتورهای تعیین رتبه شناخته می ‌شوند. تجربه کاری هر یک از پروژه هایی که شرکت در زمان اعتبار خود یعنی چهار سال کسب کرده است شاید به اندازه ای  نباشد که برای ارتقا پیدا کردن رتبه اقدام کند. به همین دلیل ناچار است که رتبه فعلی خودش را تمدید کند. توان مالی یکی دیگر از عوامل موثر برای تمدید کردن رتبه پیمانکاری می باشد. اگر وضعیت مالی و توان نقدینگی شرکت کاهش پیدا کند و یا ثابت بماند امکان بالاتر رفتن رتبه وجود ندارد.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
مشاوره رایگان