ثبت شرکت صرافی ، مدارک لازم جهت ثبت شرکت صرافی

 

ثبت شرکت صرافی
ثبت شرکت صرافی

 

ثبت شرکت صرافی در الی ثبت

 

ثبت شرکت صرافی به معنی تاسیس و ایجاد شرکتی است که اساس کارش نقل و انتقال پول است. امروزه ثبت این گونه شرکت ها بازار کار خوبی دارد و در این سال ها استقبال روزافزونی داشته است.

شرکت های صرافی دو دسته اند: دسته اول صرافی هایی هستند که کارشان خرید و فروش نقدی ارز می باشد و هرگونه معامله در رابطه با معاملات ارزی و غیر ارزی دیگر برای این دسته از شرکت ها ممنوع است. دسته دوم صرافی هایی هستند که نه تنها خرید و فروش نقدی ارز را انجام می دهند بلکه مطابق با قوانین و مقررات ارز به نقل و انتقال آن نیز مبادرت می ورزند.

برای ثبت شرکت صرافی نیاز به مجوز از سوی بانک مرکزی است.  برای شرکت های صرافی دسته اول   ۵ میلیون تومان و برای شرکت های صرافی دسته دوم ۲۰ میلیون تومان سرمایه لازم است. چنانچه به عنوان شخص حقیقی متقاضی ثبت شرکت صرافی هستید بدانید که تاسیس این گونه شرکت ها فقط به صورت تضامنی انجام می گیرد . و اگر متقاضی یک موسسه اعتباری است، ثبت شرکت به صورت سهامی خاص خواهد بود.

 

شرایط لازم جهت ثبت شرکت صرافی (دسته اول)

 • متقاضی باید تابعیت دین اسلام را داشته باشد.
 • مقیم ایران باشد.
 • متدین به یکی از ادیان رسمی کشور باشد.

 

شرایط لازم جهت ثبت شرکت صرافی (دسته دوم)

 • حداقل مدرک لیسانس و مرتبط باشد.
 • حداقل به ۵ سال سابقه کار مفید در مسائل مربوط به ارز نیاز است.

 

مدارک لازم جهت ثبت شرکت صرافی

 

 1. ارائه مبلغی که به عنوان سرمایه اولیه جهت تاسیس شرکت تعیین شده است.
 2. امضا و ارائه شرکت نامه و اساسنامه شرکت
 3. نام، مشخصات کامل شناسنامه ای، سابقه کار و سهم الشراکه هر کدام از موسسین
 4. نام و مشخصات کامل شناسنامه‌ای، تحصیلات، سابقه کار مرتبط و عناوین شغلی مدیر یا مدیران قبلی و فعلی.
 5. ارائه برگه عدم سوء پیشینه از مراجع قانونی
 6. تعهدنامه‌ای از مدیران صرافی‌ها که نشان بدهد در گذشته و هیچ زمانی محکومیت کیفری و قانونی نداشته اند.
 7. ارائه تعهد کتبی برای اجرای دستورالعمل ها

 

شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت صرافی
شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت صرافی

 

 مقررات حاکم بر ثبت شرکت صرافی

 

 •  طبق ماده ۲۷ شرکت صرافی موظف است مجوز خود را در جایی که جلوی دید عموم باشد نصب نماید.
 •  طبق ماده ۲۸ هیچ صرافی حق ندارد از کلمه یا نشان بانک در شرکت خود استفاده نماید.
 • مطابق با ماده ۲۹ هر صرافی موظف است فقط در همان محلی که در اساسنامه ذکر شده به فعالیت بپردازد مگر آنکه شعبه دیگری داشته باشد که آن را معرفی کرده باشد.
 •  براساس ماده ۳۰ شرکت های صرافی دسته اول باید یک محل به عنوان کسب و کار دائم داشته باشند که می‌تواند ملکی، اجاره ای یا سرقفلی باشد. و شرکت های صرافی دسته دوم باید یک محلی به عنوان فعالیت دائم داشته باشند که می تواند ملکی یا سرقفلی و به نام صرافی باشد.
 •  طبق ماده ۳۱ قانون صرافی های بانکی باید جدا از بانک ها و باجه های بانک باشند.
 •  براساس ماده ۳۲ هیچ صرافی نمی تواند بدون اطلاع بانک مرکزی بیش از یک ماه محل کار خود را ترک یا به محل دیگری منتقل کند.
 •  براساس ماده ۳۳ ایجاد نمایندگی یا شعبه تنها برای صرافی های دسته دوم آن هم با اجازه بانک مرکزی بلامانع است.

 

 

سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت صرافی

 

حداقل سرمایه ای که برای تاسیس شرکت صرافی لازم است در کلان شهرهایی مثل تهران، مشهد، اهواز و اصفهان،  ۱۲۰ میلیون تومان است. این در حالی است که سرمایه تاسیس شرکت صرافی در سایر شهرها ۶ میلیون تومان است. سرمایه گذاری برای یک شرکت صرافی جزو ملزومات کار است و در صورت نقصان، جبران آن مستلزم یک پروسه ۳ ماهه است. سرمایه های نامبرده باید قبل از ثبت شرکت توسط بانک یا یک موسسه مالی اعتباری مسدود شود. این شرط برای تضمین توان مالی موسس یا موسسین و احیانا اگر متحمل خسارتی گردید برای جبران آن خسارت مالی است.

 

اعطای مجوز

براساس ماده ۲ تاسیس شرکت ها، تاسیس و ثبت صرافی ها، نظارت بر اجرای کار آنها و هرگونه دخالت در امور مربوط به شرکت های صرافی به عهده بانک مرکزی است.

اعطای مجوز برای تاسیس شرکت صرافی به دو شکل صورت می گیرد: یکی مجوزی است که بانک مرکزی صادر می کند و دوم مجوز برای اینکه شرکت بتواند مطابق قانون به فعالیت بپردازد. در مورد مجوز نوع دوم صرافی باید مجوز خود را حداکثر تا شش ماه از بانک مرکزی اخذ نماید. در صورت سهل انگاری و عدم مراجعه به بانک مجوز خود به خود ملغی می گردد. مدت اعتبار مجوز دو سال است که اگر مورد تایید قرار گیرد تا ۵ سال تمدید می شود.

محلی که به عنوان شرکت صرافی انتخاب می شود باید کاملا ایمنی بوده و از این لحاظ باید مراجع ذیصلاح کاملا آن را تایید کرده باشند. یک شرکت صرافی مانند دیگر شرکت ها باید مکان و محل خود را به اداره ثبت معرفی نماید.

 

5/5 - (2 امتیاز)
مشاوره رایگان