ثبت شرکت پیمانکاری ، مدارک مورد نیاز جهت تاسیس شرکت پیمانکاری

 

ثبت شرکت پیمانکاری
ثبت شرکت پیمانکاری

 

آشنایی با ثبت شرکت پیمانکاری

 

ثبت شرکت پیمانکاری یکی از مباحثی است که حتی در روزهای بحران و در روزهای اوج نوسان دلار نیز از بازار کار خوبی برخوردار است و دچار رکود نمی شود. اگرچه ما در هنگام اجرای یک پروژه کمبود سرمایه داریم ولی شرکت های پیمانکاری بسیار محکم تر از این هستند که بخواهند با یک چنین بحران هایی از پا در بیایند.

خوب است مفهوم پیمانکاری را در ابتدا با یک مثال ساده تبیین کنیم. فرض کنید سازمان آب برای انجام یک سری نقل و انتقالات احتیاج به نیروهایی خاص دارد اما خود نیرو و فرصت کافی برای نظارت بر آنها را ندارد. به همین دلیل این کار را به یک شرکت پیمانکاری دیگر واگذار می کند. در این مثال نیروهای سازمان آب با آن شرکت پیمانکاری بخصوص ارتباطی ندارند و آن شرکت پیمانکاری نیز با سازمان آب در ارتباط نیست.

در شرکت های پیمانکاری نیروهای مختلفی متناسب با نوع کار شرکت فعالیت دارند. و تنها رابط مشترک بین این دو ارگان، شخص پیمانکار است.

 

بررسی انواع شرکت پیمانکاری

انواع شرکت پیمانکاری با توجه به نوع کاری که انجام می دهند درجه بندی می شوند. ولی این مسئله چیزی سوای از موضوع شرکت است. موضوع همه آنها پیمانکاری است اما نوع کار انجام شده خود به دسته های مختلف تقسیم می شود.

برای ثبت شرکت پیمانکاری ابتدا مشخص کنید در کدام قسمت قصد فعالیت دارید. زیرا اخذ مجوز در هر واحد با واحد دیگر فرق دارد و شما باید مجوز مربوط به همان واحد را دریافت کنید. نکته دیگر این است که برای ثبت شرکت پیمانکاری باید مراحل قانونی به طور کامل و بدون نقص طی شوند زیرا اگر نقصی در پرونده شما موجود باشد موفق به دریافت مجوز نخواهید شد. و نتیجتا از آنجا که نمی توانید در مزایده ها شرکت کنید به همین دلیل سودی به شرک  ت شما تعلق نخواهد گرفت.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت پیمانکاری

 

برای تهیه مدارک جهت ثبت شرکت پیمانکاری ابتدا باید مشخص کنیم که می خواهیم در حوزه ثبت شرکت سهامی خاص فعالیت کنیم یا ثبت شرکت با مسئولیت محدود. سپس به تکمیل مدارک بپردازیم. حال به تفکیک به ذکر و معرفی مدارک برای تاسیس هر دو شرکت می پردازیم.

 

مدارک لازم جهت ثبت شرکت پیمانکاری (سهامی خاص)

 1. ارائه تصویر شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضای شرکت که متشکل از ۵ نفر می باشند.
 2. ثبت مشخصات کامل شناسنامه ای اعضای شرکت.
 3. مشخص کردن دقیق موضوع مورد فعالیت شرکت
 4. امضای اقرارنامه شرکت که باید توسط همه اعضا انجام شود.
 5. نوشتن نام هایی که برای شرکت خود در نظر دارید در فرم های مربوطه
 6. تعیین سمت اعضای ۵ نفره شرکت و اگر سهامی دارند مشخص کردن میزان سهام هر یک
 7. اگر برای کارهای فوق وکیلی را به کار می گیرید باید وکالت نامه روی پرونده شما موجود باشد.

 

مدارک لازم جهت ثبت شرکت پیمانکاری (با مسئولیت محدود)

 • ارائه تصویر شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضا
 • مشخص کردن میزان سرمایه اولیه شرکت
 • تعیین موضوع مورد فعالیت شرکت
 • نوشتن نشانی دقیق شرکت
 • تبیین سمت دقیق کلیه اعضا
 • امضای اقرارنامه شرکت توسط کلیه اعضا

 

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت پیمانکاری
شرایط و مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت پیمانکاری

 

شرایط ثبت شرکت پیمانکاری در elisabt.ir

 

همان طور که ذکر آن رفت شرکت های پیمانکاری به دو صورت سهامی خاص و مسئولیت محدود فعالیت می‌کنند. شرکت سهامی خاص بیشتر در مورد آن دسته از شرکت های پیمانکاری کاربرد دارد که به منظور رتبه‌بندی و شرکت در مناقصات فعالیت می کنند. چون با این شرایط امتیازات ویژه ای برای شرکت شما موجود می باشد که باید به آنها توجه داشته باشید. شرایط ثبت شرکت های پیمانکاری سهامی خاص و مسئولیت محدود با هم متفاوتند که به ذکر هریک می پردازیم:

 

شرایط ثبت شرکت های پیمانکاری سهامی خاص

 • اعضای شرکت باید متشکل از ۵ نفر باشد.
 • از میان این ۵ نفر، ۳ نفر به عنوان هیئت مدیره و ۲ نفر به عنوان بازرس انتخاب می شوند.
 • حداقل سرمایه اولیه شرکت مبلغ یک میلیون ریال می باشد.
 • از کل سرمایه شرکت، به میزان ۳۵ درصد آن را در حساب شرکت واریز نمایید.

 

شرایط ثبت شرکت های پیمانکاری با مسئولیت محدود

 • این گونه شرکت ها حداقل دو نفر عضو باید داشته باشند.
 • حداقل سرمایه اولیه شرکت یک میلیون ریال است.
 • هرکدام از اعضا باید تعهد نامه پرداخت سرمایه را امضا کنند.

 

مراحل ثبت

ابتدا مدارک خود را تکمیل کرده و ارائه دهید. اگر در مدارک شما نقصی وجود داشته باشد مدت زمان مدیدی را برای تکمیل مدارک و تا حصول نتیجه باید صرف کنید که خود در صدور مجوز شرکت شما وقفه زمانی زیادی ایجاد خواهد کرد. پس توصیه می کنیم از همان ابتدا مدارک خود را کامل شده تحویل دهید. سپس نام هایی را که برای شرکت خود انتخاب کرده اید ارائه دهید تا اداره ثبت شرکت ها یکی از آنها را برگزیند.

یکی از نکات مهم در انتخاب نام، سه سیلابی بودن آن و ذکر ۵ نام در فرم مربوطه است، تا چنانچه هر یک مورد تأیید قرار نگرفت، نام بعدی مورد استفاده قرار گیرد. در مرحله بعد باید آگهی تاسیس شرکت شما در روزنامه رسمی چاپ شود. در نظر داشته باشید پس از طی مراحل فوق باید نسبت به اخذ رتبه پیمانکاری اقدام نمایید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
مشاوره رایگان