هزینه و مدارک لازم رتبه بندی شرکت ها چیست ؟ تمدید رتبه پیمانکاری و مشاور

رتبه بندی شرکت

 

رتبه بندی شرکت را می توان جزء آن دسته از کارهایی قلمداد کرد که هر شرکت مشاوره ای و پیمانکاری می بایست بعد از ثبت شرکت نسبت به گرفتن آن اقدام کند زیرا در حال حاضر تنها راه سنجش معیار مشخصات علمی و فنی این شرکت ها همین رتبه بندی است.هدف از اخذ رتبه شرکت تنها این قضیه نیست که سازمان بتواند در مناقصات بزرگ دولتی شرکت کند، هر چند این قضیه یکی از مهم ترین بخش های مربوط به رتبه بندی است، اما در حال حاضر اخذ رتبه شرکت یکی از مهم ترین معیارهای پیشرفت و بهبود هر شرکت است.

رتبه شرکت تاثیر بسیار زیادی در افزایش کیفیت سازمان دارد

دومین مزیت مربوط به اخذ رتبه شرکت در شناسایی نقاط قوت و ضعف یک سازمان است، ممکن است برخی از این نقاط ضعف درآمدهای سازمان را به پایین ترین حد نصاب خود رسانده باشد و این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که سازمان بتواند به درستی نقاط ضعف خود را بشناسد. برخی از نقاط قوت سازمان هم می تواند در آینده دچار تحلیل شده و با بررسی این موضوع و شناسایی آن به سادگی می توان این توانایی و پیشرفت را در یک سازمان افزایش داد.

این موضوع را می خواهیم با یک موضوع ساده بیان کنیم. فرض کنید در یک شرکت پیمانکاری موضوعاتی هم چون توانایی فنی و سابقه کاری مهندسین شرکت، سابقه تحصیلی اعضای هیئت مدیره و میزان بیمه ای که برای پرسنلین رد شده است از بالاترین اهمیت برای رتبه بندی شرکت برخوردار است. زمانی که ما پروسه رتبه بندی را آغاز می کنیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی یک اصلی را برای ما بیان می کند که استاندارد مورد نظر برای رسیدن به نمره ۱چیست؟

 

هزینه رتبه بندی شرکت

 

در هزینه رتبه بندی شرکت ممکن است پیش خود بپرسید که هزینه های مورد نظر را برای اخذ رتبه شرکت بسیار بالاست. مطرح کردن چنین سوالی در ذهن از پایه اشتباه و غلط است زیرا با داشتن رتبه شرکت شما می تواند سود سالیانه خود را چندین برابر کنید.

هزینه های رتبه بندی شرکت را می توان در دو دسته کلی تقسیم بندی کرد:

  • هزینه های مربوط به ممیزی شرکت برای ایجاد و فراهم آوردن استاندارد های مربوطه در زمینه اخذ رتبه شرکت. هر سازمانی می خواهد که بیشترین رتبه را برای گرید کاری خود به دست آورد. سازمان هایی که به دنبال چنین رتبه ای هستند می بایست حتما از نظرات مشاورین و کارشناسان آگاه در این زمینه استفاده کنند. چرا که خود این کارشناسان هزینه هایی را بابت مشاوره در این زمینه دریافت می کنند.
  • اما برخی از سازمان ها می خواهد صفر تا صد کار اخذ رتبه شرکت را به یک ارگان و یا سازمانی واگذار کنند و تنها با در اختیار قرار دادن مدارک مربوطه به این سازمان صفر تا صد انجام این کار را به یک شرکتی و اگذار می کنند که در زمینه خدمات ثبتی فعالیت دارد.

 

انواع رتبه بندی شرکت

 

برای گرفتن رتبه برای شرکت تمامی شرایط و ویژگی های شرکت مورد سنجش قرار می گیرد، این شرایط و ویژگی ها شامل توانمندی های فنی و علمی شرکت در قبال زمینه فعالیت مورد نظر به علاوه میزان امکانات آن است. هم چنین سابقه رد بیمه برای پرسنلین شرکت به علاوه توان اقتصادی آن ها نیز یکی از معیارهای مهم برای اخذ رتبه است، پس چه بهتر است که یک شرکت برای این که بخواهد در این رتبه بندی بهترین نمره را به خود تخصیص دهد تمامی این شرایط و ویژگی ها را به بهترین نحو ممکن به اجراء در آورد.

شاید ما گرفتن رتبه بندی برای شرکت را بیشتر برای شرکت های پیمانکاری و مشاوره ای بشناسیم، اما در حال حاضر حوزه نهاد ریاست جمهوری، رتبه بندی شرکت ها را به ۵ دسته کلی تقسیم بندی کرده است.

  1. رتبه بندی مشاور
  2. رتبه بندی انفورماتیک
  3. رتبه بندی پیمانکار
  4. رتبه بندی انبوه ساز
  5. رتبه بندی سازمان های طرح و ساخت

اگر بخواهیم دسته بندی کلی در خصوص این شرکت ها داشته باشیم می بایست آن ها را در دو دسته مشاور و پیمانکار قرار دهیم و سپس بر اساس شرایط موجود در این دسته بندی به اخذ رتبه اقدام کنیم.

 

رتبه بندی شرکت ها
رتبه بندی شرکت ها

 

رتبه بندی شرکت ها چیست

 

رتبه بندی شرکت ها می بایست دارای مشخصات و ویژگی های منحصر بفردی باشند مدیران شرکت های مختلف این مسئله را می دانند که رتبه بندی میتواند آن ها را از دیگر شرکت های رقیب جدا کند.

این مشخصه یکی از مهم ترین بخش های مربوط به رتبه بندی است.  به فرض مثال بعد از اتمام مراحل ثبت شرکت اگر یک شرکت مشاوره ای بخواهد در این رتبه بندی نمره ۱ را کسب کند می بایست از بهترین و متخصص ترین مشاورین در زمینه کاری مورد نظر استفاده کند، هم چنین بحث امکانات برای یک شرکت مشاوره ای در زمینه کارهای آموزشی از مزیت بسیار بالایی برخوردار است و نداشتن این موارد می تواند در کاهش این نمره تاثیر منفی بگذارد.

همین مسائل باعث می شود که یک شرکت تا حد توان بتواند خود را با استاندارد های موجود در زمینه رتبه بندی مشاور و رتبه بندی پیمانکار نزدیک کند و این چیزی است که تمامی سازمان ها به دنبال آن هستند.

 

رتبه بندی شرکت های مشاور و پیمانکار

 

رتبه بندی شرکت های مشاور و رتبه بندی پیمانکار از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اگر مدیر یک سازمان هستید و می خواهید هر چه زودتر مجموعه خود را برای گرفتن این رتبه شرکت ها آماده کنید، می بایست این ابلاغیه را در تمامی سطح سازمان پخش کنید که کارکنان و پرسنلین سازمان به درستی وظایف خود را انجام دهند.

داشتن نظم کاری در خود سازمان برای شرکت مدیریت و برنامه ریزی که وظیفه تخصیص رتبه شرکت ها را بر عهده دارد از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

فرض کنید اگر یک سازمان در زمینه کاری خود متخصص باشد اما نتواند سیستم کاری شرکت خود را به خوبی مدیریت کند مطمئنا با مشکلاتی مواجه خواهد شد، پس سازمان مدیریت و راهبردی کشور برای حل این مشکلات تمامی جنبه های را برای رتبه شرکتها در نظر گرفته و اگر سازمانی قصد گرفتن گرید کاری ۱ است می بایست به تمامی این ویژگی ها توجه خاصی داشته باشد.

 

نحوه رتبه بندی شرکت
نحوه رتبه بندی شرکت

 

مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت

 

مدارک لازم برای اخذ رتبه مشاور و اخذ رتبه پیمانکار و پرونده سازمان مورد نظر می بایست در این زمینه تکمیل باشد. این مدارک برای شرکت های پیمانکاری و مشاوره ای کاملا شبیه به همدیگر است تنها تفاوت هایی در این زمینه وجود دارد که برای گرفتن رتبه های بالاتر است. در این جا سعی می کنیم این قاعده را به شرکت های پیمانکاری و مشاوره ای در این زمینه بسط دهیم. این مدارک شامل موارد زیر است:

 

زمان رتبه بندی شرکت

 

اما خود زمانی که برای دریافت رتبه شرکت در نظر گرفته شده حدود ۱ ماه کاری است، البته اگر خود به تنهایی بخواهید برای این رتبه بندی اقدام کنید حدود چند ماه به طول می انجامد چون شما با مسائل و موارد مربوط به پروسه های کاری اداره مدیریت و برنامه ریزی آگاه نیستید و امکان دارد چندین بار پرونده شما را به دلیل وجود نقص رد کنند و همین مساله منجر به به طول انجامیدن پروسه و زمان کاری اخذ رتبه شرکت می شود.

اگر می خواهید به چنین دردسری دچار نشوید همین الان با کارشناسان و مشاورین ما در این زمینه ارتباط بگیرید تا به بهترین نحو ممکن شما را راهنمایی کنند.

 

مشاوره در زمینه رتبه بندی شرکت

 

گرفتن مشاوره در این زمینه از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، به خصوص برای شرکت هایی که تازه وارد هستند و به نوعی بی تجربه هستند و نمی دانند چه کارهایی را باید انجام دهند تا بتوانند بهترین رتبه بندی را به خود تخصیص دهندو موضوعی که از اهمیت زیادی برخوردار است، امیدوار بودن شرکت های تازه کار برای گرفتن رتبه های بالا است.

اگر در زمینه کاری مورد نظر تخصص داشته باشید شما عزیزان می توانید با گرفتن مشاوره خوب در این زمینه به بهترین رتبه بندی پیمانکاران و رتبه بندی مشاوران برای کار خود امیدوار باشید، فقط کافی است با افرادی که در این زمینه کار کرده اند مشورت بگیرید.

برای مشاوره تخصصی رایگان رتبه بندی شرکت های مشاور و پیمانکاری با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مژگان طیبی هستم کارشناس اخذ رتبه پیمانکار ، اخذ رتبه مشاور و رتبه بندی شرکت با 20 سال سابقه با نشر محتوا ها میخوام شما رو در امورات مربوط به شرکت راهنمایی بکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان