رتبه بندی شرکت ، رتبه بندی ، مدارک و شرایط رتبه بندی شرکت ها

 

رتبه بندی شرکت

 

رتبه بندی شرکت
رتبه بندی شرکت

 

رتبه بندی شرکت را می توان جزء آن دسته از کارهایی قلمداد کرد که هر شرکت مشاوره ای و پیمانکاری می بایست نسبت به گرفتن آن اقدام کند زیرا در حال حاضر تنها راه سنجش معیار مشخصات علمی و فنی این شرکت ها همین رتبه بندی است.هدف از رتبه بندی شرکت تنها این قضیه نیست که سازمان بتواند در مناقصات بزرگ دولتی شرکت کند، هر چند این قضیه یکی از مهم ترین بخش های مربوط به رتبه بندی است، اما در حال حاضر رتبه بندی شرکت یکی از مهم ترین معیارهای پیشرفت و بهبود هر شرکت است.

رتبه بندی شرکت تاثیر بسیار زیادی در افزایش کیفیت سازمان دارد.اما دومین مزیت مربوط به اخذ رتبه بندی شرکت در شناسایی نقاط قوت و ضعف یک سازمان است، ممکن است برخی از این نقاط ضعف درآمدهای سازمان را به پایین ترین حد نصاب خود رسانده باشد و این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که سازمان بتواند به درستی نقاط ضعف خود را بشناسد. برخی از نقاط قوت سازمان هم می تواند در آینده دچار تحلیل شده و با بررسی این موضوع و شناسایی آن به سادگی می توان این توانایی و پیشرفت را در یک سازمان افزایش داد.

این موضوع را می خواهیم با یک موضوع ساده بیان کنیم. فرض کنید در یک شرکت پیمانکاری موضوعاتی هم چون توانایی فنی و سابقه کاری مهندسین شرکت، سابقه تحصیلی اعضای هیئت مدیره و میزان بیمه ای که برای پرسنلین رد شده است از بالاترین اهمیت برای رتبه بندی شرکت برخوردار است. زمانی که ما پروسه رتبه بندی را آغاز می کنیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی یک اصلی را برای ما بیان می کند که استاندارد مورد نظر برای رسیدن به نمره ۱چیست؟

 

هزینه رتبه بندی شرکت

 

ممکن است پیش خود بپرسید که هزینه های مورد نظر را برای رتبه بندی شرکت بسیار بالاست. مطرح کردن چنین سوالی در ذهن از پایه اشتباه و غلط است زیرا با داشتن رتبه بندی شرکت شما می تواند سود سالیانه خود را چندین برابر کنید. هزینه های مورد نظر برای رتبه بندی شرکت را می توان در دو دسته کلی تقسیم بندی کرد:

 • هزینه های مربوط به ممیزی شرکت برای ایجاد و فراهم آوردن استاندارد های مربوطه در زمینه رتبه بندی شرکت. هر سازمانی می خواهد که بیشترین رتبه را برای گرید کاری خود به دست آورد. سازمان هایی که به دنبال چنین رتبه ای هستند می بایست حتما از نظرات مشاورین و کارشناسان آگاه در این زمینه استفاده کنند. چرا که خود این کارشناسان هزینه هایی را بابت مشاوره در این زمینه دریافت می کنند.
 • اما برخی از سازمان ها می خواهد صفر تا صد کار رتبه بندی شرکت را به یک ارگان و یا سازمانی واگذار کنند و تنها با در اختیار قرار دادن مدارک مربوطه به این سازمان صفر تا صد انجام این کار را به یک شرکتی و اگذار می کنند که در زمینه خدمات ثبتی فعالیت دارد.

 

رتبه بندی
رتبه بندی

 

رتبه بندی

 

رتبه بندی شرکت می بایست دارای مشخصات و ویژگی های منحصر بفردی باشند مدیران شرکت های مختلف این مسئله را می دانند که رتبه بندی میتواند آن ها را از دیگر شرکت های رقیب جدا کند.

 

رتبه بندی شرکت ها چیست

 

این مشخصه یکی از مهم ترین بخش های مربوط به رتبه بندی است.  به فرض مثال اگر یک شرکت مشاوره ای بخواهد در این رتبه بندی نمره ۱ را کسب کند می بایست از بهترین و متخصص ترین مشاورین در زمینه کاری مورد نظر استفاده کند، هم چنین بحث امکانات برای یک شرکت مشاوره ای در زمینه کارهای آموزشی از مزیت بسیار بالایی برخوردار است و نداشتن این موارد می تواند در کاهش این نمره تاثیر منفی بگذارد.

همین مسائل باعث می شود که یک شرکت تا حد توان بتواند خود را با استاندارد های موجود در زمینه رتبه بندی شرکت نزدیک کند و این چیزی است که تمامی سازمان ها به دنبال آن هستند.

 

رتبه بندی شرکت ها
رتبه بندی شرکت ها

 

رتبه بندی شرکت ها

 

رتبه بندی شرکت ها از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اگر مدیر یک سازمان هستید و می خواهید هر چه زودتر مجموعه خود را برای گرفتن این رتبه بندی شرکت ها آماده کنید، می بایست این ابلاغیه را در تمامی سطح سازمان پخش کنید که کارکنان و پرسنلین سازمان به درستی وظایف خود را انجام دهند.

 

رتبه بندی شرکتها

 

داشتن نظم کاری در خود سازمان برای شرکت مدیریت و برنامه ریزی که وظیفه تخصیص رتبه بندی شرکت ها را بر عهده دارد از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

فرض کنید اگر یک سازمان در زمینه کاری خود متخصص باشد اما نتواند سیستم کاری شرکت خود را به خوبی مدیریت کند مطمئنا با مشکلاتی مواجه خواهد شد، پس سازمان مدیریت و راهبردی کشور برای حل این مشکلات تمامی جنبه های را برای رتبه بندی شرکت ها در نظر گرفته و اگر سازمانی قصد گرفتن گرید کاری ۱ است می بایست به تمامی این ویژگی ها توجه خاصی داشته باشد.

 

نحوه رتبه بندی شرکت
نحوه رتبه بندی شرکت

 

نحوه رتبه بندی شرکت

 

نحوه رتبه بندی شرکت به دو شکل حضوری و غیر حضوری است. روش حضوری رفتن به اداره مدیریت و برنامه ریزی استان و گرفتن شرایط و مدارک لازم برای شرکت در این رتبه بندی است.اما می رسیم به مزایای اصلی که برای رتبه بندی شرکت وجود دارد، اولین مزیت و خاصیتی که در این رتبه بندی موج می زند، بحث ایجاد حس رقابت در میان تمامی شرکت هایی است که می خواهند بهترین رتبه را برای خود کسب کنند.

 

ضرورت رتبه بندی شرکت

 

این مساله می توان توان مسائل مدیریتی و فنی شرکت های پیمانکاری و مشاوره ای را بالا ببرد و همین مساله می تواند یک سازمان را از خطر نابودی نجات دهد. امروزه اگر شرکتی می خواهد در دنیای پر رقابت امروزی قد علم کند، موضوع کیفیت آن شرکت از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

این موضوع می تواند مدیران شرکت را آگاه کند که در چه زمینه هایی دچار ضعف و در چه زمینه های دپار پیشرفت هستند و با یک برنامه ریزی درست در این زمینه بتوانند بهترین بهبود را برای سازمان خود ایجاد کنند.اما سومین مزیت که برای سازمان ها در زمینه اخذ رتبه بندی از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، شرکت کردن یک سازمان در پروژه ها و مناقصات بین المللی و دولتی است. همان طور که می دانید در حال حاضر میزان سودی که از یک پروژه دولتی ایجاد می شود بسیار بیشتر از میزان سود پروژه های خصوصی و شخصی است.

هم چنین گرفتن از پروژه های دولتی به نسب پروژه های خصوصی بسیار بهتر است و در آخر با درست انجام دادن یک پروژه دولتی می توان سابقه و رزومه خوبی را برای خود ایجاد کرد و در این زمینه تمامی ارگان های دولتی که با همدیگر در ارتباط هستند می توانند ما را به عنوان پیمانکار و یا مشاور به همدیگر معرفی کنند و این مساله می تواند میزان سود سالیانه شرکت را بسیار افزایش دهد.

 

ساجات رتبه بندی
ساجات رتبه بندی

 

ساجات رتبه بندی

 

این کار شاید برای سازمان هایی که وقت کافی ندارند زیاد مطلوب نباشد، در حال حاضر بیشتر این کارها به صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت انجام می گیرد. برای این منظور می توانید به سامانه سازمان ساجات رتبه بندی بروید و در بخش رتبه بندی شرکت کلیک کنید و سپس مدارکی را که از شما خواسته است را در قسمت پروفایل کاربری خود بارگذاری کنید.

در ابتدای این متن عنوان کردیم ممکن است چندین بار از شما به دلیل نقص مستندات و فرم های مورد نظر ایراد بگیرد پس حتما لازم است که در زمینه نحوه رتبه بندی شرکت با کارشناسان و مشاورین این شرکت در ارتباط باشید.

در حال حاضر برای شرکت در پروژه های دولتی می بایست حتما برای رتبه بندی شرکت اقدام کرده باشیم و اگر سازمانی برای این کار، فعالیتی را انجام نداده و نتوانسته باشد که گواهینامه تعیین صلاحیت را در این زمینه به دست آورده باشد به هیچ عنوان در پروژه ها و مناقصات دولتی شرکت داده نمی شود و این مساله ای که رتبه بندی شرکت را مهم کرده است و از مزیت های اصلی آن به حساب می آید.

 

مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت
مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت

 

مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت

 

اما جهت انجام کار رتبه بندی شرکت می بایست مدارک لازم برای رتبه بندی شرکت و پرونده سازمان مورد نظر در این زمینه تکمیل باشد. این مدارک برای شرکت های پیمانکاری و مشاوره ای کاملا شبیه به همدیگر است تنها تفاوت هایی در این زمینه وجود دارد که برای گرفتن رتبه های بالاتر است. در این جا سعی می کنیم این قاعده را به شرکت های پیمانکاری و مشاوره ای در این زمینه بسط دهیم. این مدارک شامل موارد زیر است:

 

مهندس جهت رتبه بندی

 

 • فراهم آوردن مدارک تحصیلی اعضای هیئت مدیره و مهندسین شرکت
 • فراهم آوردن مدارک شناسایی تمامی اعضای سازمان
 • اصل اساسنامه سازمان
 • کپی آخرین روزنامه ای که آگهی تاسیس آن به چاپ رسیده است. اگر تغییرات شرکت داشته اید حتما می بایست کپی روزنامه های کثیرالانتشاری که آگهی تغییر شرکت شما را به چاپ رسانده است را فراهم آورید.
 • گردآوری سوابق بیمه مربوط به مهندسین شرکت چه آن هایی که در داخل و به صورت تمام وقت کار می کنند و چه آن هایی که به صورت نیمه وقت و در خارج از سازمان مشغول به فعالیت هستند.

در ضمن نکاتی وجود دارد که در سازمان های پیمانکاری و مشاوره ای برای گرفتن رتبه بندی شرکت متفاوت است. این نکات شامل موارد زیر است:

 • حداقل نیمی از مهندسین شرکت های پیمانکاری می بایست دارای مدرک تحصیلی کارشناسی باشند.
 • حداقل دو سوم از اعضای هیئت مدیره سازمان می بایست دارای مدرک تحصیلی کارشناسی باشند.
 • اگر می خواهید برای یک شرکت پیمانکاری رتبه بین ۱ الی ۲ را به دست آورید باید در اعضای هیئت مدیره سازمان مهندسی باشد که دارای حداقل ۷ سال سابقه کاری مرتبط و منظم باشد و بیمه وی به صورت کامل از طرف آن ارگان پرداخت شده باشد.

  نکات مهم رتبه بندی

 • اگر می خواهید برای یک شرکت مشاوره ای رتبه مشاور بین ۱ الی ۲ را کسب کنید می بایست سه نفر از اعضای هیئت مدیره سازمان، دارایی سابقه کاری حداقل ۳ ساله باشند.
 • برای شرکت های پیمانکاری اگر می خواهند در زمینه رتبه بندی شرکت، رتبه پیمانکاری بالا را به خود تخصیص دهند گرفتن گواهینامه ایزو ms از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، به خصوص شرکت هایی در صنایع نفت و گاز، برق و آب در حال فعالیت هستند داشتن این گواهی می تواند کمک به گرفتن رتبه های بالا کند.
 • برای شرکت های مشاوره ای داشتن گواهی های مدیریتی از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر بتوانید سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ را برای کسب و کار خود اخذ کنید، می توانید امیدوار به گرفتن رتبه های بالا در زمینه کاری مورد نظر باشید. داشتن این مدارک نیازمند پیاده سازی و مستندسازی الزامات ایزو است که با همکاری شرکت های مشاوره ای در این زمینه و گرفتن ممیزی های داخلی و خارجی می توانید امیدوار به دریافت گواهینامه بین المللی از مرجع iaf باشید.

 

زمان رتبه بندی شرکت

 

اما خود زمانی که برای دریافت رتبه بندی شرکت در نظر گرفته شده حدود ۱ ماه کاری است، البته اگر خود به تنهایی بخواهید برای این رتبه بندی اقدام کنید حدود چند ماه به طول می انجامد چون شما با مسائل و موارد مربوط به پروسه های کاری اداره مدیریت و برنامه ریزی آگاه نیستید و امکان دارد چندین بار پرونده شما را به دلیل وجود نقص رد کنند و همین مساله منجر به به طول انجامیدن پروسه و زمان کاری رتبه بندی شرکت می شود. اگر می خواهید به چنین دردسری دچار نشوید همین الان با کارشناسان و مشاورین ما در این زمینه ارتباط بگیرید تا به بهترین نحو ممکن شما را راهنمایی کنند.

مشاوره در زمینه رتبه بندی شرکت

 

گرفتن مشاوره در این زمینه از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، به خصوص برای شرکت هایی که تازه وارد هستند و به نوعی بی تجربه هستند و نمی دانند چه کارهایی را باید انجام دهند تا بتوانند بهترین رتبه بندی را به خود تخصیص دهندو موضوعی که از اهمیت زیادی برخوردار است، امیدوار بودن شرکت های تازه کار برای گرفتن رتبه های بالا است.

اگر در زمینه کاری مورد نظر تخصص داشته باشید شما عزیزان می توانید با گرفتن مشاوره خوب در این زمینه به بهترین رتبه بندی برای کار خود امیدوار باشید، فقط کافی است با افرادی که در این زمینه کار کرده اند مشورت بگیرید.

 

برای مشاوره تخصصی رایگان رتبه بندی شرکت ، رتبه بندی ، مدارک و شرایط رتبه بندی شرکت ها ، نحوه رتبه بندی شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره رایگان