شرایط اخذ کد اقتصادی

 

کد اقتصادی
کد اقتصادی

 

اخذ کد اقتصادی

 

افراد و شرکت هایی که به فعالیت های تجاری مشغول هستند هنگام تشکیل پرونده مالیاتی یک کد ‍۱۲ رقمی دریافت می کنند که به آن کد اقتصادی می گویند.

این کد برای احراز هویت این اشخاص از سوی سازمان امور مالیاتی صادر می گردد و منحصر بفرد می باشد. ثبت نام برای دریافت کد اقتصادی از طریق سامانه اینترنتی که به همین منظور راه اندازی شده است انجام می گردد.

اگر می خواهید شرکتی تاسیس کنید که در حوزه تجاری فعالیت داشته باشد باید کد اقتصادی شرکت را پس از تکمیل مراحل ثبت شرکت دریافت نمایید.

 

کد اقتصادی چیست

اگر به دنبال پاسخ سوال کد اقتصادی چیست می گردید باید گفت، کد اقتصادی یک شناسه برای اشخاص حقیقی و حقوقی است که دارای فعالیت های تجاری هستند. این کد عددی ۱۲ رقمی از سوی سازمان امور مالیاتی و برای هر شخص به صورت منحصر بفرد صادر می شود.

 

پیگیری پیش ثبت نام کد اقتصادی

سازمان امور مالیاتی برای ثبت نام و اخذ کد اقتصادی، سامانه ای اختصاصی راه اندازی نموده است. با مراجعه به این سامانه و از قسمت پیگیری پیش ثبت نام کد اقتصادی می توانید از روند صدور کد اقتصادی خود آگاه شوید.

 

ثبت کد اقتصادی

اشخاص حقیقی دارای پروانه کسب جهت تشکیل پرونده مالیاتی باید کد اقتصادی داشته باشند. ثبت کد اقتصادی این اشخاص از طریق سامانه اینترنتی مربوط به آن امکان پذیر می باشد.

 

دریافت کد اقتصادی
دریافت کد اقتصادی

 

دریافت کد اقتصادی

 

همانطور که اشاره کردیم برای دریافت کد اقتصادی، سامانه ای اینترنتی طراحی شده است که مودیان مالیاتی باید به آن مراجعه نمایند. در هنگام ورود به سامانه باید وارد بخش پیش ثبت نام شوید و اطلاعات مورد نیاز را در محل های مشخص شده وارد نمایید.

اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای پرونده مالیاتی هستند در صورتی که برای گرفتن کد اقتصادی به موقع اقدام نکنند، ممکن است با جریمه های سنگین مالیاتی روبرو شوند.

 

سامانه ثبت نام کد اقتصادی

سامانه ثبت نام کد اقتصادی روند ثبت نام و صدور این کد را بسیار راحت و آسان نموده است. مودیان مالیاتی از طریق این سامانه می توانند در وقت و هزینه خود صرفه جویی نمایند.

 

سامانه کد اقتصادی دارایی

به تازگی سازمان امور مالیاتی اقدام به صدور کد اقتصادی جدید نموده است. اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای کد اقتصادی قدیمی هستند باید به سامانه کد اقتصادی دارایی مراجعه کنند و از قسمت پیش ثبت نام کد اقتصادی برای اخذ کد اقتصادی جدید اقدام نمایند.

 

سامانه کد اقتصادی
سامانه کد اقتصادی

 

سامانه کد اقتصادی

 

آدرس سامانه کد اقتصادی به نشانی اینترنتی tax.gov.ir می باشد و کلیه مراحل ثبت نام، صدور کد اقتصادی و ویرایش اطلاعات مربوط به آن از طریق این سامانه انجام می پذیرد.

داشتن کد اقتصادی می تواند بررسی دفاتر حسابداری را تسهیل نماید و شما را از قرار گرفتن در معرض جریمه های مالیاتی رهایی بخشد. همچنین داشتن کد اقتصادی در برخی موارد می تواند موجب معافیت های مالیاتی شود.

 

نمونه کد اقتصادی

برای دیدن نمونه کد اقتصادی ۱۲ رقمی می توانید به پایگاه اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه کنید.

استعلام کد اقتصادی اشخاص حقوقی

استعلام کد اقتصادی اشخاص حقوقی از طریق آدرس اینترنتی http://www.evat.ir/frmvalidationofregistration.aspx امکان پذیر می باشد.

 

کد اقتصادی اشخاص حقیقی

کد اقتصادی اشخاص حقیقی مانند کد اقتصادی اشخاص حقوقی یک عدد ۱۲ رقمی است. برای دریافت این کد باید به پایگاه اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه نمود و از قسمت مربوطه، اقدامات لازم برای ثبت نام و اخذ کد اقتصادی را انجام داد.

دریافت کد اقتصادی اشخاص حقیقی از طریق سامانه اختصاصی آن به نشانی tax.gov.ir امکان پذیر می باشد.

 

مراحل دریافت کد اقتصادی

یکی از مراحل دریافت کد اقتصادی برای اشخاص حقوقی، تایید اطلاعات هویتی مدیرعامل و سهامداران می باشد.

 

کد اقتصادی شرکت ها
کد اقتصادی شرکت ها

 

کد اقتصادی شرکت ها

 

اگر به تازگی اقدام به تاسیس یک شرکت تجاری نموده اید باید بدانید پس از پایان مراحل ثبت شرکت باید برای دریافت کد اقتصادی ثبت نام نمایید. مهلت تعیین شده برای اخذ کد اقتصادی شرکت ها، دو ماه پس از ثبت شرکت است.

شرکت های تجاری ملزم به دریافت کد اقتصادی هستند. برای دریافت کد اقتصادی شرکت ها به وبسایت tax.gov.ir  مراجعه کنید.

 

سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی

سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی به منظور دریافت کد اقتصادی جدید راه اندازی شده است. دارندگان کد قدیمی از طریق این سامانه می توانند کد اقتصادی جدید را دریافت نمایند.

 

جستجو کد اقتصادی شرکت ها بر اساس شماره ثبت

اگر فکر می کنید جستجو کد اقتصادی شرکت ها بر اساس شماره ثبت آن ها امکان پذیر است، باید به اطلاع شما برسانیم که چنین امکانی وجود ندارد.

 

نحوه دریافت کد اقتصادی

برای آگاهی از نحوه دریافت کد اقتصادی می توانید از افراد و موسساتی که تجربه و آگاهی کافی در این زمینه دارند کمک بگیرید یا به سایت سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه نمایید.

 

استعلام کد اقتصادی از طریق شناسه ملی

آیا استعلام کد اقتصادی از طریق شناسه ملی امکان پذیر است؟ جواب این سوال منفی است. تنها با داشتن شناسه ملی یک شرکت نمی توان به کد اقتصادی آن دست یافت.

 

پیگیری کد اقتصادی
پیگیری کد اقتصادی

 

پیگیری کد اقتصادی

 

پس از مرحله پیش ثبت نام باید منتظر بمانید تا اطلاعاتی را که وارد نموده اید از جانب ارگان ها و سازمان های مختلف تایید شود. می توانید از قسمت پیگیری کد اقتصادی در سامانه مربوط به آن از روند پیشرفت ثبت نام خود آگاه شوید.

 

دریافت کد اقتصادی از طریق اینترنت

در چند سال اخیر دیگر نیازی نیست تا برای دریافت کد اقتصادی به اداره دارایی مراجعه کنید بلکه کافی است به پایگاه اینترتی اختصاصی آن به نشانی tax.gov.ir  مراجعه نموده و اقدامات لازم جهت ثبت نام و تکمیل اطلاعات را انجام دهید تا کد اقتصادی برای شما صادر گردد. دریافت کد اقتصادی از طریق اینترنت موجب صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد شد.

 

استعلام کد اقتصادی اشخاص حقیقی

استعلام کد اقتصادی اشخاص حقیقی با داشتن شماره ملی آن ها امکان پذیر می باشد.

 

دریافت کد اقتصادی شرکت

موسسات فعال در زمینه تاسیس شرکت می توانند شما را برای دریافت کد اقتصادی شرکت خود راهنمایی کنند.

داشتن اطلاعات کافی در نحوه گرفتن کد اقتصادی ضروری است. می توانید با کمی جستجو در اینترنت از روند دریافت آن مطلع شوید.

 

اخذ کد اقتصادی
اخذ کد اقتصادی

 

فعالان حوزه تولید، خدمات، صادرات و واردات، توزیع و … ملزم به اخذ کد اقتصادی هستند.کد اقتصادی شرکت ها موجب تسهیل در روند رسیدگی به امور مالیاتی آن ها می شود.

این کد باعث می گردد که شفافیت عملکرد شرکت ها بیشتر شده و فرارهای مالیاتی کمتری اتفاق بیفتد. همچنین شرکت های فاقد کد اقتصادی در روند فعالیت های تجاری خود به مشکل بر خواهند خورد.

کد مالیاتی مانند کد ملی افراد است و از سوی سازمان امور مالیاتی کشور برای تسهیل در روند مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می گردد.

 

سایت کد اقتصادی

کلیه مراحل مربوط به ثبت نام و دریافت کد اقتصادی باید از طریق سایت کد اقتصادی انجام شود. لذا از مراجعه حضوری به اداره دارایی شهر خود برای ثبت نام کد اقتصادی خودداری نمایید.

 

پیدا کردن کد اقتصادی

آیا با داشتن نام شرکت می تواند برای پیدا کردن کد اقتصادی آن اقدام نمود؟ جواب این سوال مثبت است. شما می توانید با مراجعه به سایت http://www.evat.ir/frmvalidationofregistration.aspx از کد اقتصادی شرکت مطلع شوید.

 

4.5/5 - (29 امتیاز)
مشاوره رایگان